LIST: Nominees for Kisima Music & Film Awards 2020

LIST: Nominees for Kisima Music & Film Awards 2020

The list of nominees for the Pan African Kisima Music & Film Awards 2020 is finally out.

Big names from the region have fused with upcoming artists to make up a fine blend of Pan-African talent in this year’s Awards.

“We are elated to see the big thread of names and quite inspired to see new upcoming artists from Across Africa taking up center-stage and claiming critical space. This is exactly the spirit of the awards which we needed to see,”said Dr. Fred Simiyu, Chairman of the Kisima Music & Film Awards.

This year, Pan-African judges made up of music and film experts from across the continent, presided over the selection process.

The release of the list of nominees now paves way for the final stage of the awards process which is public voting.

Voting begins on Tuesday, December 8 and will run up to December 12.

Winners will be announced the following day at the Sarit Center in Nairobi. The Gala awards will also be streamed online.

List of nominees in the music category

Male Artist/Group of the Year

    • Sauti Sol- Ke
    • Burna Boy- Ng
    • Master KG
    • Diamond- Tz
    • Wizkid- Ng
    • Jah Prayza
    • Meddy – Burundi
    • Stonebuoy- Gh
    • Nasty C
    • Daddy Andre- Ug
    • Salatiel- Cam
    • MFR Souls
    • Mbogi Genje- Ke
    • Rema- Ng
    • Kabza De Small

Female Artist of the Year

  • Nadia Mukami- Ke
  • Simi- Ng
  • Kelly Khumalo
  • Nandy- Tz
  • Tiwa Savage- Ng
  • Busiswa
  • Sheebah Karungi- Ug
  • Yemi Alade- Ng
  • Sho Madjozi
  • Marina- Rw
  • Wendy Shay-Gh
  • Amanda Black
  • Femi One- Ke
  • Adina- Gh
  • Nomcebo Zikode

Song of the Year 

    • Jeje- Diamond
    • Duduke- Simi
    • Jerusalema- Master KG ft Nomcebo
    • Suzanna- Sauti Sol
    • Espoir- Josey
    • Amanikiniki- MFR Souls
    • Teamo- Rayvanny
    • Koroba- Tiwa Savage
    • John Vuli Gate- Mapara A Jazz
    • Nakyuka- Sheebah Karungi
    • Nobody- Dj Neptune, Joeboy, Mr Eazi
    • Empini- Kelly Khumalo
    • Utawezana- Femi One X Mejja
    • Fem- Davido
    • Sponono- Kabza De Small Ft Wizkid, Burna Boy

Album Of the Year

  • Midnight Train- Sauti Sol
  • Twice as Tall – Burna Boy
  • I am the King of Amapiano- Kabza De Small
  • Samali- Sheebah Karungi
  • Made in Lagos- Wizkid
  • Musical Kings- MFR Souls
  • Flowers- Rayvanny
  • Afropop Vol 1 – Adekunle Gold
  • Xola Moya Wami- Nomcebo Zikode
  • Just in Love- Otile Brown
  • Celia- Tiwa Savage
  • Voice of Africa- Kelly Khumalo

New Artiste of the Year

  • Olakira- Ng
  • Inoss’B- DRC
  • Omah Lay- Ng
  • Pallaso- Ug
  • Zuchu- Tz

List of the nominees in the film category

Africa Best Feature Film
• 40 Sticks
• Granma Nineteen and the Soviet’s Secret
• Dream Child
• Mid Life Crisis

Africa Best Short Film
• Blurred
• Mucii
• Alice
• Automedic
• Love Zawadi

Best Documentary
• Gitonga
• Golden Fish African Fish
• Sauti
• The Flesh Business

Africa Best Director
• 40 Sticks – Victor Gatonye
• Granma Nineteen and the Soviet’s Secret – João Ribeiro
• Mucii – Karanja Ngendo
• Love Zawadi – Wambui Gathee

Africa Best Producer
• Gitonga – Joe Bunyan
• 40 Sticks – Fakii Liwali
• Midlife Crisis – Zippy Okoth
• Granma Nineteen and the Soviet’s Secret

Africa Best Lead Actor
• Robert Agengo – 40 Sticks
• Peter Nyanjui – Automedic
• Joe Kinyua – Understanding Her
• Brian Kabugi – Dream Child
• Keanu dos Santos – Granma Nineteen and the Soviet’s Secret

Africa Best Lead Actress
• Love Zawadi – Tracy Amadi
• Blurred – Brenda Wairimu
• Reflections – Sarah Hassan
• The First Date – Susan Moraa
• Alice – Caroline Mahungu

Best Supporting Actor Film
• Cajetan Boy – 40 Sticks
• Arabron Nyyneque – 40 Sticks
• Lloyd Zachy – Near but Faraway
• Eddy Kimani – Dream Child
• Uradi – Manasseh Nyaga

Best Supporting Actress Film
• Midlife Crisis – Alison Nyawira
• Dream Child – Agnes Kiarie
• Granma Nineteen and the Soviet’s – Ana Magaia
• Naisula – Shiviske Shivisi
• Morning After – Milicent Ogutu

Best Cinematography
• 40 Sticks
• Mucii
• Gitonga
• Golden Fish African Fish

Lifetime Achievement / Africa Icon – Kisima Team to Propose Names, Jury will vote on the day for deliberating Awardees

Best Adapted ScreenPlay Award – Category Disqualified
Special Awards (KENYA)

Best Feature Film Local

• Midlife Crisis
• 40 Sticks
• Uradi
• Dream Child

Best Short Film Local

• Blurred
• Reflections
• Kiu
• Love Zawadi
• Understanding Her

Special Mention – TV Advert – Concept, Direction and Cinematography
• Roar – The Simba Plains, The Simba Plains

Categories disqualified because they had only 1 or 2 submissions or none

a) Best TV Program/series
b) Best lead Actor, TV
c) Best Lead Actress, TV
d) Best Supporting Actor TV
e) Best Supporting Actress TV
f) Best Youtube personality
g) Best Animation
h) Best TV Advertisement